Spiegu spēle "Bēgšana no PSRS" Ziemeļu fortos
Spēles ideja
Dot iespēju dalībniekiem aktīvi līdzdarboties – domāt, meklēt, skriet, slēpties, pieņemt lēmumus, palīdzēt biedriem, izbaudīt sajūtas, ko nav viegli atrast mūsdienu sakārtotajā ikdienā. Spēle notiek Ziemeļu fortos – pazemē un virszemē.
„Bēgšanu no PSRS” piedāvājam grupām sākot no 10 personām, iepriekš piesakoties pa e-pastu info@karosta.lv vai tel. +371 26369470
Piedalīties spēlē aicināti dalībnieki vecumā no 10 gadiem. Kopā ar vecākiem iespējams bēgt arī mazākiem bērniem.Spēles ilgums vienai komandai (10 personas) līdz 1,5 stundai.
CENAS
pieaugušajiem 12,00 EUR minimālā cena 120,00 EUR, ja grupa līdz 10 personām
skolēniem, pensionāriem, studentiem 9,00 EUR minimālā cena 90,00 EUR, ja grupa līdz 10 personām
bērniem ar 3+ ģimenes karti CENA ar atlaidi 6,00 EUR.
Dalībnieki
Ja dalībnieks apzinās, ka pat lielu briesmu gadījumā baidītos izrāpties pa pirmā stāva logu, varbūt labāk atturēties no piedalīšanās spēlē un izvēlēties kādu mierīgāku izklaidi, piemēram, ekskursiju ar lāpām pa Ziemeļu fortu pazemes labirintiem gida vadībā.Apģērbu vēlams izvēlēties ērtu un vienkāršu. Lai arī virsdrēbes mēs dodam no saviem krājumiem, nebūtu vēlams, lai apakšā būtu labākais kāzu uzvalks vai kleita. Padomājiet par apaviem! Iesakām vilkt vecas sporta kurpes vai zābakus, ar kuriem nav žēl iekāpt peļķē vai dubļos.
Ja dalībnieks slimo ar astmu, izteiktu klaustrofobiju vai citām īpašām slimībām, pirms spēles tas jādara zināms organizatoriem.
Pirms spēles dalībnieki paraksta Apliecinājumu, ka paši ir atbildīgi par savu drošību, ka nav apreibinošu vielu iespaidā un ka saudzīgi izturēsies pret spēles inventāru.
Spēles uzdevums
Saliedēti darbojoties, pārvarēt dažādus šķēršļus, atrast draugu, kurš pats nav spējīgs pārvietoties, un nogādāt viņu drošībā – līdz zemūdenei.
Komanda darbojas pēc devīzes „Viens par visiem, visi par vienu!”. Svarīgākais šajā spēlē ir komandas gars, savstarpēja izpalīdzība un „drauga pleca” sajūta. Atrodoties PSRS pierobežas zonā, ir jāpārvietojas klusu, slēpjoties un izlūkojot apkārtni. Ja kādu no komandas pamanīs robežsargi, tiks sacelta trauksme, un spēle ir beigusies. Uzdevums nav izpildīts.
No vēstures
Spēle ļauj dalībniekiem atgriezties 30 gadus senā pagātnē, atgādinot par mūsu valsts neseno vēsturi – PSRS okupācijas periodu;
Spēle notiek bijušās Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) pierobežas zonā, kas padomju laikā tika stingri apsargāta. Katru vakaru pludmale gar jūras malu tika noecēta, lai no rīta varētu redzēt iespējamo robežpārkāpēju atstātās pēdas.
Padomju laikus nepieredzējušiem jauniešiem un ārzemniekiem būs grūti noticēt, ka padomju pilsonim legāli izkļūt no PSRS bija praktiski neiespējami. Cilvēki, kuriem nebija pieņemama dzīve Padomju Savienībā, parādīja daudz radošas izdomas, lai izkļūtu no PSRS nelegāli. Lielākoties šie mēģinājumi bija neveiksmīgi.
Pēdējā zināmā bēgšana no Liepājas notika 1984. gadā, vēlākā LCTAG* „Helsinki-86” dibinātāja Raimonda Bitenieka vadībā. Vējainā naktī divi drosminieki kopā ar saviem pusaugu bērniem iestumj laivu jūrā Pērkones ielas galā un dodas pretī brīvajai pasaulei. Kurss tiek nosprausts uz Gotlandi, ko liktenis tomēr nav lēmis sasniegt. Viļņi ir pārāk augsti mazajai laiviņai, kuru vētra jūrā svaida kā olas čaumalu. Ūdens nepārtraukti gāžas laivā un noslāpē motorus. Bērni nemitīgi smeļ ārā ūdeni. Situācija kļūst kritiska. Mēģinot iedarbināt apklusušos dzinējus, Raimonda draugs vētrā tiek triekts pret bortu un salauž roku. Tomēr dūšu neviens nezaudē. Ir sasniegti neitrālie ūdeņi, un bēgļi cieši turas pie cerības, ka viņus uzņems kāds zviedru kuģis. Notiek savādāk. Rītausmā robežsargi ir pamanījuši atstātās pēdas liedagā un sacēluši trauksmi. Cerētās rietumu pasaules vietā nākas izbaudīt KGB** pratināšanas un padomju cietumus.
* Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupu „Helsinki-86” dibināja Linards Grantiņš, Raimonds Bitenieks un Mārtiņš Bariss 1986. gada vasarā Liepājā.
** Valsts drošības komiteja (krievu val.)